top of page
Search

Rolnictwo regeneratywne - dlaczego jest tak istotne w przemyśle mody?Każda tkanina, bez względu na to, czy jest to poliester, bawełna czy wiskoza, bazuje na zasobach naturalnych. Jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko naturalne etapów jest produkcja materiałów, począwszy od uprawy bawełny czy wydobycia ropy naftowej pod produkcję poliestru, aż po produkcję samych tkanin. Etap ten generuje emisje olbrzymich ilości gazów cieplarnianych i zużywa duże ilości pestycydów i innych środków chemicznych. Produkcja bawełny pochłania 4% światowego zużycia pestycydów i 10% światowego zużycia środków owadobójczych (które poza szkodnikami zabijają też pszczoły).


Monokulturowa uprawa bawełny powoduje wyjałowienie i zmianę struktury gleb. Rolnicy używają zatem coraz większej ilości chemicznych środków wzrostu, aby plony nie malały, a być może nawet rosły. I tutaj wpadają w błędne koło.


Jak to odwrócić? Z pomocą przychodzi rolnictwo regeneratywne, o którym coraz głośniej, a przecież jego zasady sięgają początków rolnictwa, kiedy nie było jeszcze całej tej chemii i technologii.


Czy wiesz, że oranie ziemi uwalnia z gleby dwutlenek węgla?


Według prof. Jerzego Czembora zaledwie 1/32 gleb na świecie nadaje się do uprawy, a ilość ta cały czas się zmniejsza. Ponadto około 50-70 proc. węgla organicznego zmagazynowanego w glebie zostało utracone w wyniku jej uprawy, a wzrost poziomu węgla w glebach Ziemi o 2 proc. mógłby zrównoważyć wszystkie emisje gazów cieplarnianych...


Na czym tak naprawdę polega rolnictwo regeneratywne? Jego założeniem jest prowadzenie praktyk zrównoważonych, takich jak:

  • bezorkowa uprawa gleby,

  • uprawa roślin okrywowych,

  • uprawa roślin na zielony nawóz,

  • zwiększenie bioróżnorodności uprawianych roślin - więcej gatunków w płodozmianie,

  • zwiększenie retencji wody w glebie,

  • połączenie produkcji roślinnej ze zwierzęcą,

  • dbałość o dobrostan zwierząt,

  • stosowanie nawozów naturalnych,

  • ograniczenie zużycia nawozów - zrównoważone nawożenie i ograniczenie ilości środków ochrony roślin - integrowana ochrona roślin,Choć rolnictwo regeneratywne jeszcze nie jest rozpowszechnione, warto mieć świadomość, iż istnieją sposoby na to, by prowadząc działalność rolniczą dbać o o zasoby naturalne. Z perspektywy konsumenta mody warto zwracać uwagę na certyfikaty dokumentujące np. organiczność bawełny użytej w naszych ubraniach czy zawartość surowców z recyklingu...


83 views

Comments


bottom of page