Search
  • Just Alex

Recykling ubrań - podstawy i innowacje

Updated: Apr 15, 2021

Na dzień dzisiejszy recyklingowi poddaje się tylko 1% ubrań i 20% materiałów - odpadów czy pozostałości poprodukcyjnych. Przy tak dużej nadprodukcji miliony sztuk odzieży zalegają w magazynach i naszych szafach, a każdego roku i tak produkcja nowych modeli trwa w nieskończoność. Pamiętamy przypadki spalonych kolekcji nawet w markach z najwyższej półki. Afryka jest zalana odzieżą używaną i nie potrzebuje jej więcej. Jednym ze sposobów na zamknięcie obiegu jest recykling. Jak to wygląda w rzeczywistości w branży mody? Jaki wpływ mają projektanci i marki na możliwości recyklingowe swoich kolekcji? Na jakie innowacje możemy liczyć w przyszłości? O tym poniżej.


Aktualnie mamy do dyspozycji dwa sposoby recyklingu. Każdy z nich ma swoje ograniczenia. Pierwszym z nich jest recykling mechaniczny, który polega na mechanicznym procesie cięcia tkanin i odzysku włókien. Niestety w wyniku tego procesu włókna stają się krótsze i słabsze. Zatem jeśli projektant chce wykorzystać włókno z recyklingu, fabryka musi je zmieszać z nowym włóknem, które wzmocni strukturę tkaniny. Nie można również w ten sposób recyklinować tych samych włókien wielokrotnie...


Proces ten jest tańszy i bardziej powszechny, ale kłopot także w tym, że nie może być wykorzystywany do wszystkich materiałów. Najczęściej jest stosowany do odzyskiwania bawełny, wełny, poliestru i nylonu.


Z punktu widzenia projektanta ,który chce zaprojektować kolekcję zrównoważoną i odpowiedzialną ważnym detalem, jest fakt, iż recykling jest niemożliwy w przypadku tkanin/dzianin z łączonym składem, np. bawełna z poliestrem. Tego typu mieszanki są niestety często wykorzystywane, a przez to obniżają możliwości przetwarzania takich ubrań. To pokazuje, że myślenie o zrównoważonej modzie zaczyna się na etapie wyboru tkanin i wymaga cigłego odświeżania wiedzy, ponieważ innowacje w tym zakresie dzieją się cały czas.


Drugim sposobem na odzyskiwanie włókien jest recykling chemiczny. Ten proces pozwala na przetważanie włókien bez znaczącej utraty jakości, zatem może być wykorzystywany wielokrotnie.


Na szczęście mamy już wiele firm i start-upów, które rozwijają metody recyklingu ubrań i są już pierwsze namacalne wyniki tych prac. Poniżej kilka przykładów firm, które z sukcesem opracowały innowacyjne rozwiązania:


Worn Again - brytyjska firma, która opracowała sposoby odzyskiwania surowców w wyniku przetworzenia mieszanek polycotton, poliestru, a także butelek PET. Komercjalizację metod recyklingu Worn Again współfinansują firmy Kering Group oraz H&M.


Re:newcell - szwedzka firma, której technologia jest tak obiecująca, że od listopada 2020 jest już notowana na NASDAQ. Pierwsza fabryka powstała w 2018 roku i od wtedy powstaje surowiec o nazwie Circulose® - Circular cellulose. Technologia pozwala na odzyskanie celulozy z używanej bawełny czy wiskozy. Dzięki temu mogą powstawać kolejne tkaniny takie jak wiskoza, modal, lyocell czy acetat.


Evrnu - to firma, która stworzyła technologię przetwarzania skrawków tekstylnych ze starych ubrań lub odpadów tekstylnych na nowe rodzaję włókien o nazwie NuCycl™. Technologia pozwala na wielokrotne ich przetwarzanie.


Mantero - włoski producent recyklingowanego jedwabiu o nazwie Resilk®


Lenzing - znany już powszechnie niemiecki producent włókien zrównoważonych jak Tencel czy EcoVero powstających wg. zasad zrównoważonego pozyskiwania celulozy, stworzył także włókno Refibra™ powstające ze skrawków chemicznie rozkładanej używanej bawełny z dodatkiem pulpy eukaliptusa.


Recyc Leather - firma, która opracowała sposób przetwarzania i odzyskiwania skóry ze scinków zużytych rękawiczek


Aquafil Group - firma, która produkuje przędzę ECONYL® - nylon z przetworzonych sieci rybackich czy resztek poprodukcyjnych.


To kilka przykładów firm, które postawiły sobie za cel próbę zamknięcia obiegu surowców w branży mody. Jednak w krajach takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Dania czy Stany Zjednoczone dzieje się aktualnie wiele inicjatyw, które dają nadzieję na zwiększenie odzyskiwania surowców z istniejących już ubrań...54 views0 comments