Search
  • Just Alex

Praca dzieci w modzie.

Updated: Apr 15, 2021

Ludzie są tacy sami. W każdym zakątku świata, bez względu na kolor skóry, każdy człowiek ma takie same emocje, wytrzymałość psychiczną, prawo do godności i szacunku.

Odwiedziłam wiele fabryk, w tym te w Bangladeszu i za każdym razem dumni właściele lub zarządcy oprowadzali mnie po pięknym budynku, z miejscem relaksu dla kobiet, pokojem lekarza, wszelkimi oznaczeniami przeciwpożarowymi i certyfikatami ACCORD. Pierwsze wrażenie - rewelacja! Wreszcie coś się zmienia. I nawet gdy pytałam ile lat mają osoby pracujące przy maszynach byłam zapewniana, że na pewno więcej niż 18. Choć ich twarze mówiły coś innego. Cóż, nie jestem w stanie sama tego skontrolować, ale poniższy przykład Nesreen udowadnia, że praca dzieci nadal ma miejsce.


Nashreen urodziła się w wiosce, której nie ma na mapach. Jej narodziny, podobnie jak wszystkich innych mieszkańców tej miejscowości, nie zostały nigdzie zarejestrowane. A bez dokumentów ma żadnych praw, ani do opieki medycznej, ani do pomocy socjalnej... Z resztą, tam gdzie żyła i tak nie było żadnej pomocy. Dziewczynki są tam wydawane za mąż jak najwcześniej to możliwe. Często 11-latki, 12-latki są parowane z mężczyznami, których nie znają. Zdarzyło się, że dziewczynka została przez swojego męża zabita, no ale przecież nigdzie nie była zarejestrowana, więc kto może zauważyć jej nieobecność? Kto wyciągnie konsekwencje, jeśli ta dziewczyna nie funkcjonowała w żadnym systemie?


Nashreen pracowała jako dziecko w fabryce, właściwie w niej mieszkała, jadła, spała, a kiedy nie wyrabiała normy, nie dostawała pensji. Dziś opowiada o tym sama:


Choć oficjalnie potępiana, praca dzieci nadal ma miejsce. Szacuje się, że ponad 150 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy każdego dnia. W branży mody najczęściej są to zbiory bawełny. To dlatego, że dziecięce ręce są małe, zwinne i doskonale nadają sie do takiej precyzyjnej pracy. Amerykański Departament Pracy udokumentował pracę dzieci w 51 krajach, głównie w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie, Chinach, Turcji i Uzbekistanie. Nie bez przypadku są to też kraje, które przodują w produkcji odzieży.


Zatem kiedy kupujesz kolejne ubranie, ważne, by pomyśleć o tym kto je zrobił i za jaką cenę.... Czy chciałbyś aby twoje dziecko pracowało w fabryce? Ludzie są tacy sami.


66 views0 comments