top of page
Search

Formaldehyd - trucizna w naszych ubraniach.

Formaldehyd to bezbarwny gaz o gryzącym zapachu, wykazujący działanie bakterio- i grzybobójcze. Konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu.


W przemyśle odzieżowym jest używany w procesie wykańczania ubrań. Sprawia, że są miękkie, delikatne w dotyku oraz nie gniotą się, nie elektryzują i są odporne na mole. Duże ilości formaldehydu są znajdowane w nylonie (poliamidzie) i zamszu.Toksyczność formaldehydu może wpływać na wszystkie układy narządów, a w szczególności te, które wchodzą z nim w bezpośredni kontakt. Jego działanie może być widoczne natychmiast poprzez uczulenia, alergie, problemy skórne, wysypki, kaszel, uczucie duszności, kołatanie serca, ból głowy, osłabienie czy bezsenność. Najbardziej niebezpieczne jest jednak długotrwałe narażenie na tę substancję, czego efektem może być nawet wiele postaci raka, w tym rak skóry, gardła, nosa, białaczka i inne.


Badania próbek odzieży wykazały nawet ponad czterdziestokrotne przekroczenie międzynarodowych norm. Niestety nikt z urzędu tego nie kontroluje.


Czy pranie pomaga pozbyć się formaldehydu z ubrań?


Według badań tylko częściowo… Laboratorium Cardno ChemRisk z San Francisco przetestowało 20 artykułów odzieżowych na zawartość tego związku po praniu i suszeniu. Okazało się, że pranie i suszenie zmniejszyło poziomy formaldehydu o 26-72 procent.


Formaldehyd występuje nie tylko w ubraniach. Każdego dnia jesteśmy narażeni na długotrwały kontakt z formaldehydem z poniższych źródeł:

· Spaliny i dym tytoniowy

· Kosmetyki (tusze do rzęs, utwardzacze i lakiery do paznokci, dezodoranty, mydła, szampony i odżywki do włosów)

· Lakiery i kleje

· Meble, szczególnie z płyty pilśniowej

· Tapety

· Tekstylia domowe, zasłony

· Jedzenie (przesiąknięte formaldehydem w trakcie jego wytwarzania lub z opakowań papierowych i folii)


Warto podejmować świadome decyzje zakupowe we wszystkich obszarach.

440 views

Comments


bottom of page