Search
  • Just Alex

Formaldehyd - trucizna w naszych ubraniach.

Bezbarwny gaz o gryzącym zapachu, wykazujący działanie bakterio i grzybobójcze. Konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu.


W odzieży jest używany w procesie wykańczania ubrań sprawiając, że są miękkie, delikatne w dotyku oraz nie gniotą się, nie elektryzują się, są odporne na mole. Nylon i zamsz to szczególne źródła formaldehydu.


Nasza ciepła skóra w takim ubraniu absorbuje formaldehyd wyjątkowo łatwo.

Toksyczność formaldehydu może wpływać na wszystkie układy narządów, w szczególności te, które wchodzą w bezpośredni kontakt.

Jego działanie może być natychmiast widoczne poprzez alergie, problemy skórne, wysypki, kaszel, uczucie duszności, kołatanie serca, ból głowy, osłabienie, bezsenność.

Najbardziej niebezpieczne jest długotrwałe narażenie na takie chemiczne ubrania, czego efektem może być wiele postaci raka, w tym rak skóry, gardła, nosa, białaczka i inne.

Badania próbek odzieży wykazały nawet ponad czterdziestokrotne przekroczenie międzynarodowych norm. Niestety nikt z urzędu tego nie kontroluje.

Czy pranie pomaga pozbyć się formaldehydu z ubrań?

Według badań tylko częściowo… Laboratorium Cardno ChemRisk z San Francisco przetestowało 20 artykułów odzieżowych na zawartość tego związku po praniu i suszeniu. Okazało się, że pranie i suszenie tylko zmniejszyło poziomy formaldehydu o 26-72 procent

Formaldehyd występuje nie tylko w ubraniach. Każdego dnia jesteśmy narażeni na długotrwały kontakt z formaldehydem z poniższych źródeł:

· Spaliny i dym tytoniowy

· Kosmetyki (tusze do rzęs, utwardzacze, lakiery do paznokci, dezodoranty, mydła, szampony i odżywki do włosów)

· Lakiery i kleje

· Meble, szczególnie z płyty pilśniowej

· Tapety

· Tekstylia domowe, zasłony

· Jedzenie (przesiąknięte formaldehydem w trakcie jego wytwarzania lub z opakowań papierowych i folii)

Warto podejmować świadome decyzje zakupowe we wszystkich obszarach.

300 views0 comments