Search
  • Just Alex

Biofabrykaty - innowacyjne tkaniny z laboratorium

Updated: Apr 26, 2021

Biofabrykaty to materiały tworzone w procesie wzrostu przy użyciu mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby, drożdże czy algi. Innowacje w dziedzinie biofabrykatów rozpoczęły się kilka lat temu, ale sam proces jest znany od tysięcy lat i wykorzystywany był do tworzenia zakwasu na chleb, piwa czy serów.Ich właściwości są istotne z punktu widzenia produkcji - nie zużywa się zasobów takich jak gleby czy woda, nie używa się środków chemicznych jak pestycydy, środki wzrostu, nie produkuje się CO2. Powstają w laboratorium. Mają bardzo ciekawe możliwości jeśli chodzi o kształtowanie struktury, wykończenia czy właściwości techniczne. Na dodatek są biodegradowalne. Brzmi obiecująco... Czy uda się je z powodzeniem wprowadzić na rynek masowy?


Poniżej kilka start-up'ów, które imponują osiągnięciami nie tylko w innowacyjnych tkaninach, ale nawet ekologicznych barwnikach.


Alga-life - ten start-up skupia się na produkcji materiałów i barwników z alg. Tworzone są w formule zero-waste, są biodegradowalne. Pochodzą ze źródeł odnawialnych, a ich wzrost jest bardzo szybki. Alga-life został nagrodzony w 2018 roku Global Change Award. Szczególną cechą materiału Alga-life jest fakt, iż algi w trakcie noszenia uwalniają proteiny, witaminy, przeciwutleniacze oraz elementy przeciwzapalne. Tkanina z alg będzie zatem w wyjątkowy sposób dbać o naszą skórę.Modern Meadow - to firma, która stworzyła ZOA - biofabrykowaną skórę. Znamy już skóry wytwarzane z jabłek, ananasa kaktusów czy odpadków roślinnych. Ale to rozwiązanie jest wyjątkowe! ZOA może być produkowana bez konieczności używania zasobów naturalnych. Jest produkowana przy użyciu białek pochodzących z drożdży. Jej finalny wygląd, faktura i właściwości mogą być kształtowane w zależności od potrzeb!Spiber - tym razem po innowacje jedziemy do Japonii. Ta firma tworzy materiał bazując na wiedzy o DNA sieci produkowanej przez pająka. Otrzymujemy nić, której lekkość i rozciągalność idealnie wpisuje się w ideę tworzenia nowoczesnych ubrań sportowych i outdoorowych. Ale z tej nici można wycisnąć dużo więcej! Czekamy na efekty!Le Qara - ten zwycięzca Global Change Award w 2019 roku to kolejna wegańska skóra produkowana w laboratorium. Tworzona jest z mikroorganizmów naturalnie występujących w kwiatach i owocach. Ma właściwości oddychające i perfekcyjnie naśladuje różne rodzaje skór naturalnych.Bolt Threads - twórca Mylo - skóry tworzonej z grzybów przy użyciu cukru z kukurydzy. Jako pierwsza w swojej kolekcji użyła jej Stella McCartney znana ze swojej dbałości o zrównoważoną modę przyszłości.Algiknit -amerykańska firma, która produkuje przędzę z wodorostów. Produkcja jest bardzo szybka i poza wszystkimi zaletami biofabrykatów dodatkowo pochłania dwutelenek węgla!

54 views0 comments