top of page
Search

7 prostych kroków do bardziej zrównoważonej szafy.

Myślisz o wprowadzeniu kilku zmian w swoim trybie życia, ale nie wiesz od czego zacząć? Ilość informacji o zdrowej żywności, kosmetykach czy odzieży, które każdego dnia napływają do ciebie jest olbrzymia, ale nie wiesz czy są one prawdziwe? Spokojnie! Każda transformacja to proces. Nie musisz i przyjmij do wiadomości, że nawet nie jesteś w stanie od jutra robić wszystkiego inaczej. Daj sobie czas i bądź konsekwentna w codziennych małych wyborach. Jak zacząć?1. Pamiętaj, że najbardziej zrównoważona szafa to ta, którą już masz, ale warto ją uporządkować. Poświęć czas na przejrzenie swoich ubrań, zostaw tylko te, które kochasz. Resztę oddaj lub sprzedaj. Z pewnością znasz portale jak OLX czy Vinted.


2. Spójrz na swój budżet na odzież w ujęciu rocznym. Sprawdź ile dokładnie wydałaś na ubrania w ubiegłym roku i rozplanuj podobną kwotę inaczej. Kup w roku 10 świetnej jakości ubrań zamiast 60 sztuk, o których zapomnisz po dwóch użyciach.


3. Jeśli zechcesz uzupełnić jakieś części garderoby przemyśl swoją strategię zakupową. Podejścia są różne, jednak finalnie prowadzą do tego samego: kupując kalkuluj nie poprzez cenę na metce, ale tzw. ‘cost per wear’ czyli koszt na każde założenie danej sztuki. Jeśli kupisz słabej jakości t-shirt za 29 zł i założysz go 3 razy to jego koszt na założenie będzie wynosił prawie 10 zł. Jeśli jednak kupisz dobrej jakości organiczny t-shirt, który pokochasz i zapłacisz za niego 99 zł, ale założysz go 30 razy to ‘cost per wear’ wyniesie 3,3 zł. Warto zatem nabywać tylko te rzeczy, co do których masz pewność, że ich jakość i styl pozwolą na wielokrotne użycie. Przymierzaj wiele ubrań, ale kupuj tylko te, w których czujesz się jak milion dolarów!


4. Kupuj rzeczy bazowe, które posłużą Ci zarówno latem jak i jesienią, a nawet zimą.


5. Naucz się naprawiać swoje ubrania lub korzystaj z usług krawca zamiast je wyrzucać.


6. Czytaj, oglądaj, ucz się. Na początku cała ta wiedza może wydawać się przytłaczająca, jednak z czasem wiele wyborów stanie się oczywistymi! Poszukaj dookoła siebie sklepów second hand czy odpowiedzialnych lokalnych marek.


7. Zrób swój własny proszek do prania lub kupuj tylko te z certyfikatami ekologicznymi, np. Eco Label. To zrobi dobrze nie tylko planecie, ale i twojemu zdrowiu! Zakup też torbę, która filtruje z prania mikroplastik, np. Guppyfriend Torba na pranie zatrzymująca mikroplastik PANDAWANDA395 views

Comments


bottom of page