Search
  • Just Alex

Jakie prezenty Polacy najczęciej kupują pod choinkę i jaką cenę płaci za to nasze zdrowie i planeta?

Według statystyk najczęściej kupowanymi podarunkami są kolejno kosmetyki, odzież, biżuteria i elektronika. W tym roku pomimo szalejącej inflacji i kryzysu covidowego Polacy nie zamierzają ograniczać się w zakupach i średnio wydadzą na świąteczne prezenty o 200 zł więcej niż w roku ubiegłym.


Żyjemy w dobie obfitości i nadkonsumpcji. Czas spojrzeć sobie w oczy i sprawdzić na ile nasze zakupy są podyktowane rzeczywistą potrzebą, a na ile chwilową zachcianką. Zachcianką, która ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie i planetę.


O tym, jak toksyczne dla naszego zdrowia i planety są ubrania pisałam wielokrotnie. Jednak kupujemy je na potęgę. Czy możemy zrzucać odpowiedzialność tylko na korporacje rządzone chęcią zysku? Przecież podaż zawsze dostosowuje się do popytu...


Dziś jednak chciałabym się przyjrzeć innym produktom, bo podobnie jak odzież, mają olbrzymi negatywny wpływ na środowisko i nas samych.


W kontekście prezentów muszę zacząć od jednorazowych opakowań, które mają cieszyć nasze oko dosłownie przez kilka minut. Potem najczęściej lądują w koszu. To miliardy opakowań w skali całego globu. Tysiące ściętych drzew i wyprodukowanego plastiku oraz oczywiście toksycznych barwników w kolorowych nadrukach. Być może warto mimo wszytsko zachowywać te torby na przyszłość, aby wykorzystać je ponownie? Lub pakować prezenty w materiały, które być może nie są tak kolorowe i atrakcyjne dla oka, ale jednak zecydowanie bardziej zrównoważone...


Biorąc zatem na tapetę produkty z największym udziałem w naszych świątecznych zakupach - kosmetyki i perfumy, przede wszystkim należy znów zastanowić się nad odpadem. Większość kosmetyków pakowana jest w jednorazowe opakowania plastikowe. Warto zatem szukać takich, które są zapakowane w materiały z recyklingu. Taka informacja zawsze znajduje się na buteleczce. Jeśli chcesz wydać większą kwotę możesz szukać produktów z certyfikatami świadczącymi o wolności od cierpienia zwierząt lub o składnikach ekologicznych, np. Cruelty Free czy EKOCERT. Jeśli nie wiesz jak szukać lub oceniać kosmetyki, z pomocą przychodzą liczne aplikacje na smartfon. Należą do nich m.in. Ingred czy skaner kosmetyków PerfectBeauty.


Zwróćmy na chwię uwagę na perfumy, które są jednym z najczęściej kupowanych kosmetyków. W kontekście naszego zdrowia mają niestety bardzo ciemne oblicze... W składach większości z nich, nawet tych drogich, znajdują się pochodne ropy naftowej, w tym bardzo szkodliwe ftalany odpowiedzialne za negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Jeśli używasz perfum w ciąży, ftalany mogą powodować wady rozwojowe płodu. Kolejne potencjalnie rakotwórcze składniki perfum to kumaryna, formaldehyd czy syntetyczny keton piżma. Jest ich więcej... Pytanie w takim razie, czy aby na pewno perfumy to nasz wymarzony prezent na gwiazdkę....


Kolejna na naszej liście jest biżuteria. Jeśli wydaje Ci się, że to zupełnie niewinny i przyjazny produkt, to nic bardziej mylnego. Zarówno tania biżuteria ze zwykłych metali, jak i ta z czystego złota pozostawiają wiele do życzenia.


Jeśli kupujesz swoim córkom kolczyki, naszyjniki, zegarki lub pierścionki w sieciówce tylko dlatego, że są tanie i ładne, to możesz popełniać duży błąd. Mimo prawnych regulacji o zakazie stosowania określonych substancji chemicznych na terenie UE - REACH, wyrywkowe badania tych produktów wielokrotnie wykazały, że znajdowały się w nich takie pierwiastki ciężkie jak kadm, nikiel czy ołów. To kolejne duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.


Jeśli mowa o złocie, to nie można pominąć faktu, że jego wydobycie to w wielu aspektach bardzo destrukcyjny proces. Odbywa się ono na wielkich obszarach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, wyniszczając środowisko naturalne i nierzadko wysiedlając lokalne społeczności zamieszkujące te tereny od pokoleń. Niestety wydobycie złota pozostawia po sobie zatrute wody pitne i generuje olbrzymie odpady zagrażając środowisku naturalnemu oraz ludziom. Wyprodukowanie jednego złotego pierścionka generuje 20 ton (!!!) odpadów. Na porządku dziennym są też nieetyczne praktyki wobec ludzi pracujących w kopalniach.


Ostatni na dzisiaj temat to elektronika. Technologie rozwijające się w zawrotnym tempie wymuszają rosnący popyt na e-gadżety. Coraz więcej osób na świecie stać na smartfona i inne elementy wspomagające nasz nowoczesny tryb życia. I chcemy je zmieniać coraz częściej, bo mają wciąż nowe funkcjonalności. Ale czy zastanawiamy się co dzieje się z nimi potem? Czy mogą być recyklingowane? Czy rzeczywiście są? Góry wyrzucanych sprzętów rosną, a ludzie póki co nie mają do końca pomysłu jak sobie z nimi radzić. Dlaczego nie ma powszechnie dostępnych koszy na odpady elektryczne?


Inna kwestia to cierpnienie, a nawet śmierć ludzi przy wydobyciu pierwiastków do produkcji urządzeń elektronicznych. Dzienna stawka afrykańskich górników za 12 godzin wydobycia minerałów w wąskich 30-metrowych tunelach w głąb ziemi to 5,5 EUR. Za taką cenę ryzykują swoje życie i niestety regularnie giną pod ziemią w osuwiskach...


Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na ten temat polecam film PRAWDZIWA CENA TWOJEJ KOMÓKI:Podsumowując chciałabym powiedzieć, że naprawdę warto się ograniczać. Warto zastanawiać się co i ile kupujemy, w jaki sposób i jak długo korzystamy z jednej rzeczy... A w kontekście prezentów - czy na pewno kolejny podobny przedmiot jest komuś potrzebny? A jeśli tak, to co tak naprawdę jest potrzebne i w jaki sposób to wybrać, aby było zdrowe i ekologiczne...

68 views0 comments